Fransa’da ‘Yerel seçimler sonrası Türkiye’yi nasıl bir gelecek bekliyor?’ konferansı düzenlenecek

Fransa’nın köklü gazetelerinden Le Monde diplomatique, Kürtçe edisyonu ile ortaklaşa “Yerel Seçimler Sonrası Türkiye’yi Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?” başlıklı bir konferans düzenleyecek. Etkinlik 13 Nisan’da saat 14.30-18.00 arası Paris’te başlayacak.

Etkinlik iki panel, bir de kitap tanıtım etkinliğine yer verilecek. İlk panel “Türkiye’deki Yerel Seçimler: Analiz ve Perspektifler” adıyla düzenlenecek. Ekonomist ve siyaset bilimci Ahmet İnsel ve Fransa’nın önemli düşünce kuruluşlarından Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (İFRİ) Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Dorothée Schmid’in katılacağı paneli, Le monde diplomatique Kürtçe edisyonununn genel koordinatörü Bilal Ata Aktaş moderatörlük edecek.

İkinci panel ise “Deprem Sonrası Yeniden İnşa sürecinde Belediyeler” başlığıyla depremin seçimlere etkisi ve deprem sonrası belediyeciliğin toplumsal izdüşümleri üzerine olacak. Panel, Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’ndan Kübra Sağır’ın moderatörlüğünda, Basel Üniversitesi’nden Sevinç Ünal ve Samandağ Kollektif ve Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’ndan Verda Kimyonok’un katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinlik, Londralı fotoğraf sanatçısı Nahwand Jaff’in deprem bölgesinde çektiği fotoğraflardan oluşan kitap tanıtımıyla son bulacak. Etkinliği düzenleyenler arasında gazetenin çatı derneği Les Amis du monde diplomatique ve Les Amarres da yer alıyor. Le Monde diplomatique, 1954 yılında yayın hayatına başlayan ve dünyadaki gelişmelerle ilgili makaleler sunan aylık bir gazete. Aynı gazetenin ilk sayısı 2010 yılında çıkan Kürtçe edisyonu ise 2023 mart ayından beri yayın hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

Etkinlik çevrimiçi olarak buradan da izlenebilecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x